Do ładunków ADR zaliczamy m.in. gazy palne, materiały wybuchowe, żrące, zakaźne, promieniotwórcze, organiczne oraz trujące. Biorąc pod uwagę ich właściwości, przewóz towarów niebezpiecznych musi spełnić surowe standardy bezpieczeństwa. O co musi zadbać przewoźnik, a o co nadawca? Czy wybrany pojazd musi być oznakowany? W czym powinien być przeszkolony kierowca?
Do najpopularniejszych z nich należy przewóz materiałów ADR w cysternach, jednak wybór przewozu zależy od rodzaju materiałów. Jakiej metody przewozu byśmy nie wybrali, pamiętajmy, że wszystkie z nich wymagają odpowiedniego oznakowania towarów niebezpiecznych, a także sporządzenia dokumentacji, w której musi widnieć adres oraz nazwa odbiorcy i nadawcy, rodzaj i ilość przewożonych materiałów, numery nalepek i UN, grupę pakowania oraz inne, dodatkowe informacje pomagające zidentyfikować rodzaj transportu. Warto również wspomnieć, że kierowca powinien posiadać przy sobie instrukcję od nadawcy sporządzoną we wszystkich językach państw tranzytowych.
Kiedy udamy się odebrać towary niebezpieczne, to obowiązkiem każdego nadawcy będzie prawidłowe opakowanie i oznakowanie materiałów, a także pomoc w jego załadunku. Z kolei przewoźnik będzie odpowiedzialny za dobór metody przewozowej, która spełnia wymagania określone w przepisach. Na dodatek kierowca musi zadbać również o oznakowanie, ponieważ każdy środek transportu, który służy w przewozie ładunków ADR, należy oznaczyć prostokątnymi, pomarańczowymi tablicami. Z reguły umieszcza się je z tyłu oraz z przodu pojazdu.
Oczywiste jest to, że kierowca musi być przeszkolony w zakresie przewozu towarów ADR. Powinien on również znać metody udzielania pierwszej pomocy po kontakcie z danym materiałem niebezpiecznym, a także znać obowiązujące przepisy charakterystyczne dla swojej branży. Zawsze na uwadze musi mieć też poziom dopuszczalnej ładowności przez pojazd. Ponadto kabina np. w cysternie musi być oznakowana i zabezpieczona w sprzęt w razie wypadku na drodze.