O zezwolenie na przewóz towarów i materiałów szczególnie niebezpiecznych, mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 21 lat oraz mają prawo jazdy kategorii B lub C. Warunkiem zdobycia uprawnień na transport ADR jest pomyślne ukończenie kursu podstawowego, lub specjalistycznego, jeśli chcemy poszerzyć nasze uprawnienia o przedmioty związane z np. klasą 7. Jaki jest minimalny próg zdania egzaminu? Ile trwa? Jaki jest okres ważności dokumentu?
Kurs
Jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z ADR, to niezbędne zezwolenia na
przewóz towarów oraz ładunków niebezpiecznych uzyskamy biorąc udział w kursie podstawowym. Z kolei, gdy pragniemy jedynie poszerzyć naszą wiedzę, to możemy zdecydować się na specjalistyczny kurs, który dotyczy m.in. przewozu materiałów wybuchowych i przedmiotów z nimi związanych (klasa 1), czy materiałów promieniotwórczych (klasa 7). Niezależnie od tego, czy jesteśmy zainteresowani kursem podstawowym lub specjalistycznym, będziemy pozyskiwać wiedzę w sposób teoretyczny oraz praktyczny. Ponadto oprócz niezbędnej wiedzy, poznamy też informacje z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy, postępowania w przypadku wystąpienia awarii czy gaszenia pożarów.
Egzamin
Warunkiem otrzymania uprawnień jest uczestnictwo na zajęciach, a następnie zdanie egzaminu kwalifikacyjnego, który składa się z pytań testowych o różnej ilości. Ich liczba zależna jest od rodzaju szkolenia, na który się zdecydujemy:
• egzamin kursu podstawowego składa się z 30 pytań, z czego musimy odpowiedzieć prawidłowo na chociaż 20, by uzyskać uprawnienia,
• egzamin szkolenia specjalistycznego obejmuje 18 pytań, na które musimy prawidłowo odpowiedzieć minimum 12 razy.
Jak widać, zdamy egzamin ADR, jeśli dobrze odpowiemy na minimum 66% pytań na teście. Należy też wspomnieć, że w zależności od ilości pytań i naszej wiedzy, czas trwania kursów waha się od 30 do 60 minut. Po pomyślnym zdaniu egzaminu potwierdzającego nasze kwalifikacje otrzymamy zaświadczenie, na którym znajdują się nasze dane – m.in. zdjęcie, PESEL, data i miejsce urodzenia oraz zdjęcie. Dokument jest ważny przez okres 5 lat od dnia zdania egzaminu.